Ulga abolicyjna – ile zyskasz za 2021 rok?

 Ulga abolicyjna jest korzystnym mechanizmem podatkowym, dzięki któremu Polak pracujący w państwie, w którym ma możliwość płacić niższe podatki niż w ojczyźnie bądź korzysta z ulg podatkowych, nie jest zobowiązany do zapłaty dodatkowego podatku w Polsce.

Co to jest ulga abolicyjna?

Ulgę abolicyjną można określić jako rodzaj ulgi podatkowej. Do polskiego ustawodawstwa została ona wprowadzona w 2008 roku w miejsce dawnej abolicji podatkowej. Jest regulowana przez ustawę o szczególnych rozwiązaniach dla rodaków, którzy uzyskują część przychodów poza granicami państwa. Ulga abolicyjna odnosi się do przychodów z pracy w innym państwie objętych podatkiem dochodowym, a także przychodów z praw autorskich i tej wykonywanej osobiście. Może z niej skorzystać każdy podatnik, który otrzymał wynagrodzenie w państwie, z którym Polska podpisała umowę o rozliczeniu metodą proporcjonalnego odliczenia lub metodą wyłączenia z progresją. Założeniem ulgi abolicyjnej jest, aby za pomocą obu tych metod zrównać wysokość podatku dochodowego, zatem maksymalna wysokość ulgi nie może być większa niż różnica między nimi. Od 1 stycznia 2021 roku wysokość odliczenia zostanie ograniczona do kwoty 1360 zł. W praktyce oznacza to, że w przypadku, kiedy podatnik osiągnie dochody wyższe niż 8 tys. zł rocznie, to ulga abolicyjna nie będzie go obowiązywać.

Jak ulga abolicyjna wspiera rozliczanie się z dochodów uzyskanych w kraju lub za granicą?

Polscy rezydenci podatkowi podlegają opodatkowaniu od całości uzyskanych dochodów. Mają oni obowiązek zadeklarowania w Polsce wszystkich swoich przychodów. Taka sytuacja może spowodować podwójne opodatkowanie tego samego dochodu: pierwszy w Polsce, drugi w państwie, w którym dana osoba uzyskała wpływy. W takim przypadku pomocna jest ulga abolicyjna, jeśli w kraju, w którym pracuje dany podatnik, jest wysoka kwota wolna od podatku, to dana osoba może nie zapłacić podatku, dodatkowo otrzymując jeszcze ulgę.

Stosując ulgę abolicyjną od podatku, odlicza się różnicę pomiędzy podatkiem ustalonym wg metody odliczania proporcjonalnego, a podatkiem powstałym z zastosowania metody wyłączenia z progresją. W takiej sytuacji następuje zrównanie obciążeń podatkowych dla osób pracujących poza krajem niezależnie od metody.

Ile można zyskać dzięki uldze abolicyjnej?

Osoby pracujące za granicą, które nie będą mogły skorzystać ze zwolnienia z podatku w ojczyźnie na zasadach zwolnienia z progresją, mają prawo do odliczenia podatku zapłaconego w swoim kraju, do którego wcześniej została zastosowana zasada proporcjonalnego odliczenia. Ulga abolicyjna jest odliczana od podatku. W praktyce może ona spowodować wyzerowanie danej kwoty do zapłaty. Podatnicy pracujący w krajach, z którymi Polska ma podpisaną umowę dotyczącą unikania podwójnego opodatkowania metodą zaliczenia proporcjonalnego, nie zapłacą dodatkowych pieniędzy. Ta metoda obliguje podatnika pracującego za granicą do opodatkowania dochodów uzyskanych poza ojczyzną z możliwością odliczenia podatku zapłaconego już poza krajem. W sytuacji, kiedy zapłacony podatek za granicą jest mniejszy od naliczonego w Polsce, zachodzi konieczność dopłaty różnicy. Istotny jest fakt, że zwroty podatku po rozliczeniu poza krajem wiążą się z koniecznością dopłaty podatku w Polsce. Likwidacja ulgi abolicyjnej nie wpłynie na rozliczenia osób pracujących w krajach, w których Polska ma podpisaną umowę metodą zaliczenia proporcjonalnego.


Każdy podatnik powinien pamiętać o konieczności udokumentowania ulg przy podatku dochodowym. Osoby pracujące za granicą, które korzystają z ulgi abolicyjnej, powinni wykazać ją w załączniku PIT/ZG.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ubezpieczenia zdrowotne — porównanie Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii

Zwrot podatku z Niemiec - jak go uzyskać?