Jaki zasiłek rodzinny możesz otrzymać pracując w Niemczech?

Niemcy są atrakcyjnym i często wybieranym kierunkiem emigracji zarobkowej. Wyższe dochody, szersze możliwości rozwoju, a także atrakcyjny system socjalny niejednokrotnie przekonuje Polaków do wyjazdu. Ci, którzy pracują legalnie na terytorium tego kraju, mają możliwość ubiegania się o różne zasiłki.

Na jakie zasiłki rodzinne może liczyć Polak legalnie pracujący w Niemczech?

Na terytorium Niemiec można ubiegać się o następujące świadczenia:

  • Basiselterngeld, czyli podstawowy zasiłek rodzicielski. Przysługuje on obojgu rodzicom po narodzeniu dziecka i wypłacany jest przez 14 miesięcy. Czas pobierania zasiłku może być dowolnie podzielony pomiędzy matką i ojcem. Jeden rodzic może pobierać pieniądze przez co najmniej 2 do maksymalnie 12 miesięcy. Ten zasiłek może być wypłacany wspólnie, na przemian lub kolejno. Dodatkowe 2 wypłaty świadczenia można uzyskać w przypadku utraty dochodu z tytułu pracy zarobkowej lub w sytuacji, kiedy rodzic samotnie wychowuje dziecko.
  • Elterngeld – zasiłek wychowawczy wypłacany rodzicom, którzy po narodzinach dziecka muszą ograniczyć albo przerwać pracę zarobkową w celu sprawowania nad nim opieki. Prawo do zasiłku przysługuje obojgu rodzicom. W trakcie pobierania świadczenia można pracować do 30 godzin tygodniowo. Nie ma konieczności przerywania studiów bądź kształcenia zawodowego. Elterngeld przysługuje, także rodzicom adopcyjnym.
  • ElterngeldPlus – zasiłek rodzicielski plus, który może być łączony z Elterngeld. Pozwala na wydłużenie pobieranego świadczenia do 28 miesięcy, w przypadku kiedy rodzic zdecyduje się na powrót do pracy w wymiarze pół etatu. W takiej sytuacji świadczenie Elterngeld jest o mniejsze o połowę, ale za to trwa dłużej.
  • Partnerschaftsbonus, czyli bonus partnerski. Pozwala on na korzystanie ze świadczenia ElterngeldPlus przez następne 4 miesiące. Taka sytuacja jest możliwa, jeśli rodzice w ciągu 4 następujących po sobie miesięcy równocześnie, pracują pomiędzy 25 a 30 godzin tygodniowo, wtedy zarówno matka, jak i ojciec mogą pobierać cztery dodatkowe wypłaty miesięczne ElterngeldPlus.

Czym jest zasiłek Kindergeld i komu przysługuje?

Kindergeld to zasiłek rodzinny przysługujący osobom mieszkającym i legalnie pracującym w Niemczech. Jest on przydzielany przez tamtejszy Urząd Rodziny na dzieci, również te mieszkające w Polsce. To świadczenie jest wypłacane niezależnie od wysokości uzyskanych z tytułu pracy dochodów. Jest on przyznawany do ukończenia 18 lat, jednak w określonych przypadkach można go wydłużyć do 25 roku życia. Do takich sytuacji zalicza się: kontynuowanie nauki poprzez podjęcie studiów lub dalszego kształcenia, rejestracja w urzędzie jako osoba bezrobotna, która poszukuje pracy lub gdy dziecko jest niepełnosprawne. Kindergeld przysługuje również dzieciom współmałżonka lub przysposobione. Tutaj warunkiem jest przynależność dziecka/dzieci do wspólnego gospodarstwa domowego rodzica, który ubiega się o zasiłek. Każdą tego typu sprawę Familienkasse (Niemiecka Kasa Świadczeń) rozpatruje indywidualnie.

Uprawionymi do zasiłku Kindergelg są te osoby, które: podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, mają aktualne zameldowanie na terytorium Niemiec, pracują legalnie i odprowadzają składki z tytułu ubezpieczenia oraz podatki do niemieckich instytucji lub są oddelegowanymi pracownikami w Niemczech, którzy są zatrudnieni przez krajowego pracodawcę na podstawie kontraktu zagranicznego. Istnieje również możliwość uzyskania Kindergeld w przypadku, kiedy składki ubezpieczenia były odprowadzane w Polsce, ale w takich sytuacjach Familienkasse ma prawo do odrzucenia wniosku.

Warto pamiętać, że w sytuacji, kiedy w Polsce jest pobierane świadczenie Rodzina 500 plus, taki fakt należy zgłosić niemieckiemu urzędowi. Familienkasse ma prawo do pomniejszenia kwoty świadczenia o wysokość tego pobieranego w Polsce.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jakie kraje Polacy wybierają najczęściej na zarobkową migrację?

Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii — to musisz wiedzieć

Ubezpieczenia zdrowotne — porównanie Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii