Najpopularniejsze zawody, które Polacy podejmują w Niemczech

Nie da się ukryć, że Niemcy są krajem, do którego Polacy najczęściej wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy. Dlatego też dużo mówi się o stereotypach Polaka-Niemca pracującego jako kierowca czy Polki-Niemki pracującej jako sprzątaczka i opiekunka. Jednak czy na pewno nadal są to najpopularniejsze zawody? 

Najczęściej pełnione zawody męskie w Niemczech

Niegdyś mówiło się, że w Niemczech brakuje kierowców i zwykłych pracowników fizycznych, którzy zajmowaliby się tak zwaną "brudną robotą". Natomiast w dobie pandemii ranking najpopularniejszych profesji nieco uległ zmianie. 

Na początku 2021 roku najbardziej pożądanymi i też najlepiej opłacanymi zawodami w Niemczech były:

  • Monter

  • Elektryk 

  • Hydraulik 

  • Spawacz

Widać zatem, że choć zawody te dotyczą głównie pracy fizycznej, to jednak nawet w Polsce brakuje już doświadczonych „złotych rączek” znających się na swojej profesji.

Warto dodać, że praca kierowcy, malarza czy magazyniera w dalszym ciągu jest dobrze opłacalna, jednak w ostatnich latach zeszła na dalszy plan na rynku pracy.

Natomiast już teraz widać, że znaczną popularność wśród mężczyzn w Niemczech zyskują zawody takie jak:

  • Architekt

  • Handlowiec

  • Asystent działu sprzedaży czy produkcji

Może się to wiązać z rosnącymi wymaganiami kwalifikacyjnymi wśród ofert pracy w Niemczech. Z biegiem lat umiejętności siłowe czy podstawowa znajomość języka nie będzie już wystarczająca, by otrzymać posadę z dobrym wynagrodzeniem, ale czas to jeszcze zweryfikuje.

Najczęściej pełnione zawody damskie

Sprawa zawodowa kobiet w Niemczech nie zmieniła się za bardzo na przestrzeni lat. Co prawda sprzątaczka nie jest już najpopularniejszym zawodem, natomiast na przestrzeni kilku lat, a zwłaszcza w dobie pandemii wzrosło zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych i chorych.

Przez koronawirusa jest to jednak zawód dużo bardziej wymagający niż wcześniej. Opiekunki powinny posiadać odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje, najlepiej medyczne, by zająć się pacjentem w odpowiedni sposób.

Oprócz opiekunek to właśnie pielęgniarki i lekarki mogą znaleźć dobrą pracę w Niemczech. Okres zarazy wymaga jak największej ilości specjalistów, dlatego dobra oferta i wynagrodzenie przyciągają do wschodnich sąsiadów nawet polskie służby zdrowia.

Warto jednak zaznaczyć, że powyższe profesje nie są zarezerwowane wyłącznie dla Polaków. Coraz więcej różnych narodowości decyduje się na migracje, dlatego na owych stanowiskach można spotkać również Austriaków, Ukraińców, Belgów czy wielu innych, najczęściej sąsiadów Niemiec.

Fenomen branży IT

W dobie pandemii bardzo powszechnym, ale też pożądanym zawodem w Europie, a nawet na świecie stał się spec w branży IT. Można tak określić różnego rodzaju projektantów oprogramowani, programistów, analityków informatycznych, czy nawet elektroników.

Zawody te stały się świetną opcją dla ludzi młodych (najczęściej po technikum informatycznym), dopiero wkraczających w życie, którzy chcąc zarobić na studia czy lepszą przyszłość wyjeżdżają do Niemiec, by nieraz pomagać przy sprzedażach, produkcjach, zarządzaniu itd. Profesje te nawet w Polsce są świetnie opłacane, także wyjazd zagranice na pewno pozwala bardzo dobrze rozpocząć dorosłe życie.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, obraz Polaka-kierowcy czy Polki-sprzątaczki w Niemczech stał się już mocno przestarzały. Wpłynęła na to na pewno pandemia koronawirusa, która na całym rynku pracy bardzo namieszała i pozwoliła rozwinąć się ludziom we wszelakich profesjach – stale potrzebnych, ale też nowych, na które zapotrzebowanie z roku na rok wzrasta i otwiera nowe możliwości rozwoju gospodarki międzynarodowej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ubezpieczenia zdrowotne — porównanie Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii

Ulga abolicyjna – ile zyskasz za 2021 rok?

Zwrot podatku z Niemiec - jak go uzyskać?