Ubezpieczenia zdrowotne — porównanie Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii
Wiele osób wyjeżdża do pracy za granicę w poszukiwaniu nowych możliwości i większego zarobku. Bardzo popularnymi krajami wybieranymi przez tego typu osoby są Niemcy, Holandia i Wielka Brytania. Wyjeżdżając za granicę, warto dowiedzieć się, czy w danym kraju jest obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego, w jaki sposób można je uzyskać i co nam zapewnia? W niektórych krajach system opieki medycznej i ubezpieczenie zdrowotne znacznie różnią się od tego w Polsce, dlatego też warto przed wyjazdem zapoznać się z obowiązującym prawem i zasadami w danym kraju, aby uniknąć różnego rodzaju nieporozumień, które mogą przysporzyć nam problemów i niepotrzebnego stresu.
Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech
W Niemczech od roku 2009 każda osoba mieszkająca na stałe na terenie kraju ma obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Również podczas krótkich pobytów w Republice Federalnej Niemiec ubezpieczenie zdrowotne jest wymagane. Będąc pracownikiem w Niemczech, można wybrać samodzielnie kasę chorych, a od chwili rozpoczęcia pracy pracodawca zgłasza daną osobę w wybranej przez nią kasie chorych. Składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie w takim przypadku poobierana automatycznie z wynagrodzenia, więc nie trzeba o tym pamiętać.
Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii
Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii (zorgverzekering) jest obowiązkowe i należy je wykupić. Ważne jest także posiadanie karty, która potwierdza, że jesteśmy objęci takim ubezpieczeniem. Jest to niezbędne także w przypadku, gdy jesteśmy objęci opieką zdrowotną w Polsce, ponieważ jest to niewystarczające w Holandii. Ubezpieczenie należy wykupić najpóźniej w ciągu czterech miesięcy od momentu zarejestrowania swojego pobytu w urzędzie gminy. Za brak posiadania ubezpieczenia zdrowotnego w może zostać nałożona na nas kara grzywny w wysokości około 350 euro. W przypadku gdy mimo kary nie wykupimy ubezpieczenia, Kolegium Ubezpieczeń Zdrowotnych zarejestruje nas u wybranego przez nich ubezpieczyciela, a składki będą potrącane z naszego wynagrodzenia lub też zasiłku, który aktualnie pobieramy.
Koszty związane z zakupem ubezpieczenia zdrowotnego są bardzo różne i zależne od ubezpieczyciela. Można jednak przyjąć, że składka podstawowego pakietu to około 100 euro miesięcznie. Dzięki takiemu ubezpieczeniu możemy pokryć koszty związane z wizytami u lekarza rodzinnego oraz koszty leków. Warto mieć jednak na uwadze, że nie pokryjemy dzięki niemu kosztów niektórych usług fizjoterapeutycznych czy też dentystycznych
Ubezpieczenie zdrowotne w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii działa National Health Service (brytyjska służba zdrowia), jest to odpowiednik polskiego NFZ. Z opieki zdrowotnej NHS mogą korzystać za darmo osoby mieszkające na terenie UK przez co najmniej ostatni rok, a także osoby, które korzystają z usług NHS studiują, pracują, prowadzą działalność lub odbywają co najmniej półroczny kurs. Osoby niepracujące również uprawnione są do korzystania z opieki medycznej, jeśli przez ostatni rok przebywały w pełni legalnie na terytorium Wielkiej Brytanii. Osoby odprowadzające składki zdrowotne w Polsce powinny wziąć ze sobą kartę EKUZ, która uprawnia do otrzymania podstawowej opieki zdrowotnej. Jednak, aby uzyskać szerszą ofertę ubezpieczenia, warto nabyć prywatne ubezpieczenia zdrowotne.
Czym różnią się te kraje pod względem opieki zdrowotnej od Polski?
Największą różnicą między opieką zdrowotną w krajach takich jak Niemcy, Holandia, czy Wielka Brytania, a Polską służbą zdrowia jest jej jakość oraz dostępność. W tych krajach możliwy jest dostęp do długiej listy świadczeń. Dodatkowo zdecydowanie więcej leków jest darmowych lub dostępnych w niższych cenach. Dużo łatwiejsze jest także, dostanie się do specjalistów, co szczególnie widać np. w Holandii lub Niemczech, gdzie służba zdrowia nie ma problemu z brakiem personelu i przez to cały system działa zdecydowanie sprawniej i szybciej. Brak kolejek do specjalistów i placówki wyposażone w nowoczesny sprzęt to klucz do tego, aby cały proces leczenia rozpoczynał się szybciej i tym samym większe było prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. W Polsce jakość oraz sprawność działania służby zdrowia z roku na rok się polepsza, jednak do takich krajów jak Niemcy, Holandia, czy Wielka Brytania jeszcze trochę brakuje.
Komentarze
Prześlij komentarz