Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii — to musisz wiedzieć
Wielu Polaków mieszkających w UK zdecydowano się na założenie własnej działalności i tzw. samozatrudnienie (self-employment). Jest to bardzo popularnie rozwiązanie i jednocześnie najprostsza forma działalności gospodarczej, która daje wiele nowych możliwości i często jest opcją bardzo opłacalną. Sam proces rozpoczęcia samozatrudnienia nie jest trudny i nie wymaga nawet wizyty w urzędzie. Z tego powodu jest to tak popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Wielkiej Brytanii.
Na czym polega samozatrudnienie (selfemployment) w UK?
Self-Employment (Sole Trader) to jednoosobowa działalność gospodarcza. Na terenie Wielkiej Brytanii jest to najprostsza i tym samym bardzo popularna forma prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Aby zarejestrować samozatrudnienie, niezbędny jest numer ubezpieczenia społecznego (National Insurance Number), a także dana osoba musi być rezydentem Wielkiej Brytanii (posiadającym adres personalny w UK). Rejestracja powinna zostać dokonana w ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia działalności.
Warto pamiętać tym, że Sole Trader nie posiada osobowości prawnej, a osoba samozatrudniona odpowiada całym swoim majątkiem za działalność swojej firmy. Osoby wybierające samozatrudnienie jako formę prowadzenia działalności mogą także łączyć się w spółki partnerskie. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, możemy również posiać regularną pracę etatową, z czego korzysta spora część osób, pracując np. w godzinach porannych na etacie, a wieczorem prowadząc własną działalność.
Samozatrudnienie pozwala uzyskać większą elastyczność i kontrolę nad pracą, przez co łatwiej możemy dopasować czas pracy do innych obowiązków w trakcji dnia, co z pewnością docenią osoby posiadające dzieci, które wymagają stałej opieki. Możemy również odliczyć pewne koszty od osiąganego dochodu, pracować zdalnie, a także zarabiać więcej pieniędzy, ponieważ nie ogranicza nas wysokość naszej wypłaty, a jedynie nasze zaangażowanie, pomysły i motywacja do pracy.
Jak wygląda rejestracja samozatrudnienia (self-employment)?
W celu rejestracji swojej jednoosobowej działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii nie musimy udawać się nawet do urzędu skarbowego. Cały proces możemy przeprowadzić listownie, telefonicznie lub też online, co jest zdecydowanie najszybszą i najpopularniejszą metodą. Przy rejestracji samozatrudnienia online, wszystkie czynności zajmują zaledwie kilkanaście minut.
Do zgłoszenia samozatrudnienia potrzebne będą:
- podstawowe dane z dowodu osobistego,
- ubezpieczanie społeczne (National Insurance Number — NIN),
- dane na temat prowadzonej firmy takie jak jej nazwa, adres, numer kontaktowy, data rozpoczęcia pracy na własny rachunek oraz branża
- w przypadku niektórych branż takich jak bankowość, farmacja, budownictwo, ubezpieczenia, niezbędne będzie także posiadanie odpowiednich licencji oraz pozwoleń na wykonywanie danych usług i produktów.
Rozliczanie z fiskusem w przypadku samozatrudnienia
W Wielkiej Brytanii do samozatrudnienia zachęca wysoka kwota wolna od podatku, którą rząd brytyjski systematycznie zwiększa. Wybierając samozatrudnienie, podatek płaci się tylko raz w roku, a termin jego spłaty jest bardzo elastyczny, ponieważ mamy na to aż 10 miesięcy od daty zakończenia danego roku podatkowego.
Warto pamiętać o tym, że kwota wolna od podatku przypada na konkretną osobę, przez co pracując na etacie i jednocześnie prowadząc działalność w formie samozatrudnienia, kwota wolna od podatku wykorzystana zostanie tylko raz. Składka na ubezpieczenie społeczne, która jest obowiązkowa, wynosi 3,05 funta tygodniowo, czyli około 146,40 funtów rocznie. Przedsiębiorca nie musi sam pilnować terminów płatności, ponieważ co 13 tygodni dostaje on rachunek z urzędu z kwotą do zapłaty.
Po zakończeniu danego roku podatkowego obowiązkiem jest również opłacenie składki ubezpieczenia Class 4, której wysokość zależna jest od różnicy pomiędzy dochodami przedsiębiorcy a kwotą wolną od podatku.
W Wielkiej Brytanii w celu rozliczenia się z fiskusem należy złożyć deklarację podatkową dla osób samozatrudnionych, czyli tzw. Self Assessment. Każdego roku można złożyć ja w formie papierowej do końca października, natomiast w formie online możemy ja złożyć do końca stycznia. W przypadku niedotrzymania terminu złożenia deklaracji możemy otrzymać karę, której wysokość wynosi od 100 funtów do nawet 5% należnego podatku lub kolejnych 300 funtów – w zależności od tego, która z kwot jest większa.
Komentarze
Prześlij komentarz