Rozlicz dochody i odzyskaj nadpłacony podatek za pracę w Wielkiej Brytanii!

Osoby pracujące w Wielkiej Brytanii mogą otrzymać od pracodawcy różne dokumenty, które potwierdzają zatrudnienie. Mogą to być dokumenty P45, P60, ale też tzw. Payslip Statement of Earnings. Sprawdź wszystko co musisz wiedzieć, aby dobrze rozliczyć podatek i uzyskać zwrot z Wielkiej Brytanii.

Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii 

Rok podatkowy w UK trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku. Osoby, które nie muszą rozliczać podatku za pracę, mogą złożyć dobrowolne zeznanie. Co więcej, brytyjski urząd skarbowy dopuszcza rozliczenie podatku dochodowego do pięciu lat wstecz. Procedura zwrotu trwa około 2-4 miesięcy. O zwrot nadpłaconego podatku można ubiegać się zaraz po ukończeniu pracy u ostatniego pracodawcy. Trzeba jednak pamiętać wtedy o tym, że do końca danego roku podatkowego, nie będzie już można podjąć pracy w Wielkiej Brytanii. 


Jak rozliczyć podatek za pracę w Wielkiej Brytanii?

Samodzielne rozliczenie dochodów sprawia trudność wielu osobom. Aby mieć pewność, że wszystkie dokumenty są przygotowane dobrze, a terminy dotrzymane warto rozliczyć dochody z UK z biurem, które zajmie się tym profesjonalnie. Tym bardziej, że nawet z polskojęzycznymi dokumentami dla skarbówki wielu z nas ma problem - dodajmy do tego obcy język, a rozliczenie się z brytyjskim fiskusem może okazać się naprawdę wymagającym wyzwaniem!


Zwrot podatku z Wielkiej Brytanii - jakie dokumenty będą Ci potrzebne

Aby móc ubiegać się o zwrot podatku z UK obowiązkiem jest posiadanie zaświadczenia o zarobkach. Wyróżnia się trzy rodzaje zaświadczeń, które są respektowane przez brytyjski urząd.

  • P45 - dokument jest wydawany przez pracodawcę, gdy pracownik kończy pracę. Trzeba wiedzieć, że rozpoczynając pracę u innego przedsiębiorcy w tym samym roku podatkowym, powinno się dokument P45 oddać nowemu pracodawcy, ale zachowując dla siebie pierwszą stronę (Part 1A)

  • P60 - to bardzo ważny dokument, który jest wydawany pracownikom na koniec roku podatkowego. Zawiera dane o całorocznych zarobkach, które uzyskało się u jednego lub kilku pracodawców w danym roku podatkowym.

  • Statement of Earning - jest dokumentem wypełnianym przez pracodawcę. Stanowi zestawienie zarobków, nadgodzin, premii czy prowizji. Wypełniony formularz powinien zawierać stawki brutto, czyli przed opodatkowaniem. 


Payslipy - alternatywa dla wymaganych dokumentów?

W tłumaczeniu na język polski Payslip to tzw. rozliczenie tygodniowej wypłaty, co oznacza, że zawiera informacje o zarobkach z danego tygodnia, a także zsumowanych zarobków od początku okresu rozliczeniowego. Warto je mieć, ponieważ w przypadku braku posiadania dokumentu P45 lub P60, Payslip (szczególnie z ostatniego tygodnia zatrudnienia) może posłużyć jako podstawa do rozliczenia podatku za pracę w Anglii. Zawiera bowiem całościową informację o zarobkach. Brytyjski urząd nie dopuszcza jednak formalnej możliwości rozliczenia podatku za pracę w UK przez Payslipy, więc konieczny jest kontakt z pracodawcą w celu uzyskania dokumentu P11 lub Statement of Earning.


Co zrobić, jeśli nie posiadasz P45 lub P60?

Aby móc starać się o zwrot nadpłaconego podatku z Wielkiej Brytanii konieczne jest posiadanie wymaganych dokumentów. Informacja o pracodawcach i okresach zatrudnienia nie wystarczy. Brytyjski urząd musi mieć dokumenty, potwierdzające zatrudnienie i płacenie podatków. Jeśli nie posiadasz dokumentów P45 lub P60 konieczny jest kontakt z pracodawcą.


Co jest konieczne, aby uzyskać zwrot podatku z zagranicy?

Wypełnione prawidłowo deklaracje to podstawa do odzyskania nadpłaconego podatku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że konieczne jest także dostarczenie kserokopii dowodu osobistego lub paszportu. Bardzo ważne jest, aby kopia była dwustronna i wyraźna, umożliwiając odczytanie i zweryfikowanie informacji. Osoby, którym przysługują zasiłki np. chorobowe, powinny dołączyć dokumenty, które poświadczają wypłatę, a także okres pobierania świadczeń.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ubezpieczenia zdrowotne — porównanie Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii

Ulga abolicyjna – ile zyskasz za 2021 rok?

Zwrot podatku z Niemiec - jak go uzyskać?