Zwrot podatku z Niemiec - jak go uzyskać?

Rozliczenie podatku za pracę za granicą można zrobić samodzielnie lub z pomocą agencji. Jeśli chcesz się starać o uzyskanie zwrotu podatku z Niemiec, warto wiedzieć, co zrobić i jakie dokumenty skompletować, aby skutecznie odzyskać zwrot nadpłaconego podatku.

Zwrot podatku z Niemiec - potrzebne dokumenty


Aby móc ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec konieczne jest zebranie dokumentów. Przede wszystkim są to karty podatkowe i zaświadczenia podatkowe, które wystawia pracodawca:

  • Lohnsteuerkarte - jest to niemiecka karta podatkowa, na której znajdują się informacje o całkowitych zarobkach i zapłaconych podatkach w Niemczech, a także o klasie podatkowej. Dokument jest niezbędny do starania się o zwrot podatku z zagranicy. Od 2013 r. papierową wersję Lohnsteuerkarte zastąpiła elektroniczna karta podatkowa.

  • Besondere Lohnsteuerbescheinigung - dokument stanowi tzw. zaświadczenie podatkowe.

  • Lohnsteuerbescheinigung - to niemieckie zaświadczenie podatkowe o zarobku uzyskanym u jednego pracodawcy. Jeśli w ciągu roku podatkowego pracowało się u kilku pracodawców, powinno się posiadać kilka Lohnsteuerbescheinigung.


Co więcej, trzeba wiedzieć, że aby dostać zwrot podatku z Niemiec, wymagany jest oryginalny EWR. Obowiązkiem jest także posiadanie pieczęci na wypełnionych dokumentach EWR w Urzędzie Skarbowym. Przy składaniu dokumentów należy okazać kopię paszportu lub dowodu osobistego.


Na co trzeba uważać, starać się o zwrot podatku z Niemiec?


Niestety, ale Polacy pracujący u niemieckich przedsiębiorców są narażeni na różnego rodzaju oszustwa podatkowe. Zdarza się, że przedstawiciel firmy sam rozlicza podatek bez informowania o możliwości zwrotu, tym samym odbierając pracownikowi kwotę możliwą do uzyskania w niemieckim urzędzie.


Znane są także przypadki nieudostępnienia Polakom dokumentów, które są konieczne, aby móc uzyskać zwrot podatku z Niemiec. Aby uchronić się przed takimi praktykami koniecznie przed przyjazdem do Polski należy wystąpić u swojego pracodawcy o  Lohnsteuerkarte lub Besondere Lohnsteuerbescheinigung.


Ile można dostać zwrotu podatku z Niemiec


Wysokość zwrotu podatku za pracę za granicą w Niemczech zależy od wysokości zarobków. Reguła jest taka, że im więcej zarabiasz, tym wyższe zaliczki są odprowadzane do urzędu finansowego na poczet niemieckich podatków. Wysokość można spróbować obliczyć samodzielnie. Wystarczy dodać kwoty wykazane w Lohnsteuer, Solidaritätszuschlag i Kirchensteuer, na karcie lub w oświadczeniu podatkowym.


Ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec w 2021 roku


Czas oczekiwania na zwrot podatku za pracę w Niemczech liczy się od chwili wysłania zeznania podatkowego do chwili otrzymania zwrotu na konto. Prawo nie określa dokładnego terminu, w którym urząd musi wydać decyzję, a zwrot powinien zostać wysłany na konto. Zwykle jest to okres 3-6 miesięcy. To, ile czeka się na zwrot, zależy od urzędu finansowego.


Jak wygląda procedura uzyskania zwrotu podatku za pracę w Niemczech


Aby uzyskać zwrot podatku za pracę w Niemczech konieczne jest zgromadzenie i prawidłowe wypełnienie dokumentów, a następnie przekazanie ich niemieckiemu urzędowi skarbowemu. Firmy zajmujące się profesjonalnym rozliczaniem dochodów mogą wesprzeć Cię na etapie gromadzenia dokumentów, a w kontaktach z urzędem - zastąpią Cię, składając w Twoim imieniu komplet dokumentów. Jest on potrzebny do uzyskania zwrotu podatku z Niemiec. Po wydaniu decyzji zwrot podatku z Niemiec trafi na Twoje konto bankowe.


Czy warto współpracować ze sprawdzoną firmą? Tak, ponieważ umówmy się - nawet we własnym kraju mamy problem z porozumieniem się z urzędami. Dokumenty tworzone są w tak specyficznym języku, że nawet osoby wykształcone czy zajmujące się finansami na co dzień mają niekiedy problem ze zrozumieniem, o co urząd prosi nas w danym dokumencie. A co dopiero zmierzyć się z urzędniczym żargonem w obcym języku!


Profesjonalne firmy mają natomiast tę zaletę, że nie tylko potrafią przygotować Twoje dokumenty z nieskazitelny sposób, ale wezmą cały kontakt z urzędem skarbowym Niemiec czy innego kraju na siebie. Prawda, że to cudowne?


Decyzja o zwrocie podatku z Niemiec


Decyzję o wymiarze podatku dochodowego podejmuje Urząd Skarbowy. Poza wypełnieniem niemieckich formularzy przydatne może okazać się posiadanie zameldowania w Niemczech, pozwolenia na pracę, kopia paszportu, zaświadczenie o stanie rodzinnym czy inne, uwiarygodniające informacje o legalnej pracy w Niemczech, dzięki którym możliwe jest przyznanie ulg podatkowych.

Decyzja o zwrocie podatku z Niemiec może trwać dłużej, jeśli nie byłeś zatrudniony w Niemczech przez cały okres roku podatkowego. Niemiecki urząd może wtedy wymagać zaświadczenia o dochodach, wykazujących że nie było się zatrudnionym w tym samym roku w Polsce. Trzeba pamiętać, że takie zaświadczenia muszą być potwierdzone przez polski urząd skarbowy.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jakie kraje Polacy wybierają najczęściej na zarobkową migrację?

Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii — to musisz wiedzieć

Ubezpieczenia zdrowotne — porównanie Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii