Pracujesz w Niemczech? Sprawdź, jakie zasiłki ci przysługują!

Czy wiesz, że pracując legalnie w Niemczech możesz otrzymać zasiłek rodzinny? Od 2021 r. zasiłek na dziecko wzrósł aż o 15 euro na jedno dziecko, co stanowi największy wzrost od 10 lat. Co więcej, Polacy pracujący legalnie w Niemczech mogą liczyć na zasiłki także na dzieci mieszkające w Polsce. W Niemczech cudzoziemcom przysługuje wiele świadczeń, które są jednak obwarowane wieloma warunkami. Sprawdź, czy przysługują Ci zasiłki.

Sprawy socjalne w Niemczech a sytuacja Polaków


Rok 2021 r. w Niemczech to czas, w którym zaczynają obowiązywać zmiany przyjęte przez Bundestag w 2020 r. - czas wzrostu płaty minimalnej, kwoty wolnej od podatku, a także wzrostu zasiłku rodzinnego Kindergeld. Wszystkie te sprawy socjalne mają duży wpływ na poprawę komfortu i jakości życia Polaków mieszkających i pracujących za granicą.


Kindergeld - zasiłek na dziecko w Niemczech


Kindergeld to jeden z najpopularniejszych zasiłków, jakie pobierają Polacy pracujący w Niemczech. Jest to zasiłek rodzinny na dziecko lub dzieci, który przysługuje obywatelom Unii Europejskiej, ale od tej reguły są wyjątki. Co ważne, Kindergeld przysługuje osobom pracującym, ale też bezrobotnym. Jest też zasiłkiem na dzieci w Niemczech, który przyznaje się niezależnie od tego, czy rodzic mieszka z dzieckiem na terenie kraju, czy dziecko mieszka w Polsce.


O zasiłek można starać się do ukończenia przez dziecko 18. roku życia, jednak jeśli dziecko nie pracuje i jest zarejestrowane jako bezrobotne, może być wypłacany do 21. roku życia, a jeśli jest na etapie początkowego kształcenia zawodowego, zasiłek może być wypłacany do 25. roku życia. Ważne jest jednak to, aby mieć nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech, a jeden rodziców posiadał meldunek z dzieckiem.


Ile można dostać pieniędzy z zasiłku Kindergeld?


Od 2021 r. wzrosła kwota Kindergeld. Świadczenie wzrosło do stawek:

  • na pierwsze i drugie dziecko: 219 euro

  • na trzecie dziecko: 225 euro

  • na kolejne dzieci: 250 euro


Kinderfreibetrag - dodatkowe świadczenie dla rodziców z dziećmi


Oprócz zwiększenia zasiłku Kindergeld w Niemczech zwiększono także Kinderfreibetrag. Jest to zasiłek na dziecko i ulga podatkowa dla rodziców, utrzymujących dziecko lub dzieci. Ulga jest powiązana z ilością dzieci na utrzymaniu rodzica, a także z poziomem dochodów podatnika. Rodzice, którym przysługuje Kinderfreibetrag mogą liczyć na wysoki zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec, ponieważ kwota ulgi od 2021 r. wynosi 8388 euro.


Elterngeld - zasiłek wychowawczy


Zasiłkiem, na jaki mogą liczyć Polacy pracujący za zachodnią granicą jest Elterngeld. Jest to świadczenie wypłacane przez niemiecki urząd rodzicom, które złożą wniosek o zasiłek wychowawczy. O świadczenie może ubiegać się każdy rodzic, który mieszka ze swoimi niepełnoletnimi dziećmi i wychowuje je, a w związku z tym może pracować tylko na pół etatu.


Zasiłek wychowawczy może być wypłacany przez rok od urodzenia dziecka. Rodzice muszą zdecydować, czy zasiłek ma być wypłacany jednemu rodzicowi, czy dzielony między partnerów. Elterngeld w Niemczech to zasiłek, którego kwota zasadniczo wynosi 65-67% dochodów uzyskiwanych przez zatrudnionego legalnie rodzica przed urodzeniem dziecka. Maksymalnie może to być 1800 euro.


Unterhaltsvorschuss - świadczenie alimentacyjne


Polacy samotnie wychowujący dzieci w Niemczech mogą starać się o przyznanie Unterhaltsvorschuss. Jest to świadczenie alimentacyjne, które przysługuje, gdy drugi rodzic nie wywiązuje się z obowiązku łożenia na utrzymanie dziecka. Miesięczne stawki alimentacyjne w Niemczech zależą od ustalenia minimalnej stawki egzystencjalnej dla dziecka i różnią się w zależności od wieku dziecka. Obecnie na dzieci do 6 lat można otrzymać 154 euro, do 12 lat 205 euro, do 18 lat 273 euro. Zasiłek może być wypłacany maksymalnie przez sześć lat. Warunkiem otrzymywania Unterhaltsvorschuss jest posiadanie zezwolenia na pobyt lub zezwolenia na osiedlenie.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ubezpieczenia zdrowotne — porównanie Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii

Ulga abolicyjna – ile zyskasz za 2021 rok?

Zwrot podatku z Niemiec - jak go uzyskać?